نقش تری گیلیسیرید در بدن

در این مقاله میخوانیم …

تری گلیسیرید چیست؟

تری گلیسیرید نوعی چربی ذخیره شده در بدن است که بدن از آن برای ذخیره و انتقال انرژی استفاده می کند.

داشتن مقداری تری گلیسیرید در خون طبیعی است. اما زمانی که سطح تری گلیسیرید بیش از حد بالا رود، می تواند باعث مشکلاتی برای سلامتی شود.

در این مقاله می خوانید:

 • تری گلیسیرید چیست؟
 • در بدن شما چه می کند؟
 • چه زمانی می تواند باعث ایجاد مشکل شود؟
 • راه‌های درمان سطوح بالای تری گلیسیرید چیست؟

تری‌گلیسرید یا تری آسیل گلیسرول نوعی لیپید است که در بدن انسان نقش مهمی ایفا می‌کند. بیشتر چربی هایی که می خوریم به شکل تری گلیسیرید هستند.

کالری اضافی، الکل و قند در بدن به تری گلیسیرید تبدیل می شوند و در سلول های چربی در سراسر بدن ذخیره می شوند.

ساختار تری گلیسیرید به شکل سه اسید چرب است که به یک الکل طبیعی به نام گلیسرول پیوند دارند. برخی از انواع تری گلیسیرید که ممکن است با آنها آشنا باشید اسید اولئیک و اسید پالمیتیک هستند.

بدن تری گلیسیرید را از دو طریق دریافت می کند: تری گلیسیریدی که از طریق غذا دریافت می شود و تری گلیسیریدی که کبد تولید می کند.

نقش تری گلیسیرید در بدن

تری‌گلیسرید در بافت‌های چربی بدن،.نقش عایق‌بندی و ذخیره ی انرژی را دارد و برای انتقال و ذخیره اسیدهای چرب در بدن مورد استفاده قرار می گیرد. این اسیدهای چرب که به عنوان سوخت برای نیاز بدن سوزانده می شوند بسیار مهم و حیاتی هستند.

وقتی غذا فراوان باشد، اسیدهای چرب در سلول های چربی بدن ذخیره می شوند. زمانی که شما گرسنگی را تحمل می کنید ( مانند رژیم فستینگ)، تری گلیسیرید توسط سلول های چربی در خون آزاد می شود تا بدن این اسیدهای چرب را به عنوان سوخت بدن مصرف کند.

تری گلیسیرید چگونه در خون گردش می کند؟

تری گیلیسیرید چیست

کلسترول خالص نمی تواند با خون مخلوط شود یا در آن حل شود. در عوض، کبد کلسترول را با تری گلیسیرید و پروتئین هایی به نام لیپوپروتئین ها بسته بندی می کند. لیپوپروتئین ها این مخلوط چربی را به مناطقی از بدن منتقل می کنند. به این ترتیب تری گلیسیرید به همراه لیپوپروتئین های حامل کلسترول در خون به گردش در می آید.

انواع این لیپوپروتئین ها عبارتند از لیپوپروتئین های با چگالی بسیار کم (VLDL)، لیپوپروتئین های با چگالی بالا به نام HDL (معروف به کلسترول خوب) و لیپوپروتئین های با چگالی کم LDL (معروف به کلسترول بد)

لیپوپروتئین های کم چگال (LDL) کلسترول را از کبد به سایر قسمت های بدن منتقل می کنند. LDL به عنوان کلسترول بد شناخته می شود، زیرا ذرات LDL وارد دیواره رگ ها می شوند و در آنجا رسوبات مضر کلسترول را تشکیل می دهند.

لیپوپروتئین‌های با چگالی بالا (HDL) کلسترول را از بافت‌های بدن به کبد برمی‌گردانند، جایی که می‌توان آن را از بدن خارج کرد. داشتن مقدار زیادی کلسترول HDL به این معنی است که بدن شما قادر به تنظیم (و کاهش) محتوای کلسترول بافت های بدن است. کلسترول موجود در HDL را کلسترول خوب می نامند.

تری گلیسیرید چه تفاوتی با کلسترول دارد؟

تری گلیسیرید و کلسترول هر دو مواد چرب به نام لیپید هستند. تری گلیسیرید چربی است اما کلسترول چربی نیست بلکه یک ماده مومی شکل و بدون بو است که توسط کبد ساخته می شود. کلسترول برای ساخت دیواره های سلولی استفاده می شود، به سیستم عصبی کمک می کند و نقش مهمی در هضم و تولید هورمون دارد. تری گلیسیرید برای حمل اسیدهای چرب و خود کلسترول کاربرد دارد.

 چرا سطح کلسترول و تری گلیسیرید مهم است؟

تری گیلیسیرید چیست

تری گلیسیرید بالا می تواند برای سلامتی خطرناک باشد. متأسفانه، تری گلیسیرید بالا، مانند کلسترول بالا، به ندرت علائم ایجاد می کند. انجام آزمایشات معمول چربی خون برای بررسی اعداد کلسترول ضروری است. در این آزماش، میزان کلسترول کل بدن، یعنی کلسترول خوب (HDL) و کلسترول بد (LDL) و همچنین تری گلیسیرید مشخص می شود.

اگر تری گلیسیرید و کلسترول LDL شما بالا باشد، اما HDL شما پایین باشد، خطر حمله قلبی و سکته در شما افزایش می یابد.

تری گلیسیریدهایی که میسازید

وقتی غذا فراوان باشد، بدن تری گلیسیرید را در کبد و سلول های چربی سنتز می کند. به عنوان مثال، وقتی یک وعده غذایی پر کربوهیدرات می خورید، هر کربوهیدراتی که برای سوخت فوری بدن نیاز ندارید، به تری گلیسیرید تبدیل می شود.

کبد این تری گلیسیریدهای تازه ساخته شده را به شکل لیپوپروتئین های با چگالی بسیار کم (VLDL) وارد جریان خون می کند. VLDL ها تری گلیسیرید را برای ذخیره طولانی مدت به سلول های چربی می رسانند.

تری گلیسیریدهایی که می خورید

بیشتر چربی هایی که می خورید، چه از حیوانات و چه از گیاهان، از تری گلیسیریدهای مختلف تشکیل شده است. از آنجایی که مولکول های تری گلیسیرید بسیار بزرگ هستند، روده شما نمی تواند آنها را دست نخورده جذب کند. در عوض، بدن آنها را در طول هضم به گلیسرول و اجزای اسید چرب قابل استفاده برای بدن تجزیه می کند. سپس این اجزا توسط سلول هایی که سطح داخلی روده های شما را پوشانده اند جذب می شوند.

تری گلیسیریدها دوباره در داخل سلول های روده جمع می شوند. سپس در بسته هایی به نام شیلومیکرون در جریان خون رها می شوند. بافت های بدن، تری گلیسیریدها را از شیلومیکرون ها حذف می کنند و یا آنها را برای انرژی می سوزانند یا به عنوان چربی ذخیره می کنند.

پس از صرف غذا، چگالی شیلومیکرون ها در جریان خون شما برای چند ساعت افزایش می یابد. به همین دلیل همیشه قبل از گرفتن خون برای آزمایش سطح لیپید سرم، باید 12 ساعت ناشتا باشید.

با توجه به توضیحات بالا تری گلیسیرید چه در بدن توسط کبد تولید شده باشد چه از طریق غذای مصرفی وارد بدن شود به دو طریق می تواند مشکل ساز شود:

 • اول، چربی اضافی بدن، به ویژه چربی ذخیره شده در بافت های شکمی، می تواند منجر به پیش دیابت و دیابت نوع 2 شود. چربی اضافی بدن همچنین می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش دهد.
 • دوم، سطح بالای تری گلیسیرید خون، وضعیتی به نام هایپر تری گلیسیریدمی (hypertriglyceridemic) را ایجاد می کند، که با افزایش خطر بیماری قلبی عروقی مرتبط است. علاوه بر این، سطوح تری گلیسیرید بسیار بالا می تواند باعث پانکراتیت ، التهاب دردناک و گاهی خطرناک پانکراس شود.

درمان تری گلیسیرید بالا

اگر تری گلیسیرید بالایی دارید، چندین دلیل بالقوه برای افزایش تری گلیسیرید وجود دارد. بسیاری از آنها قابل درمان هستند که شامل موارد زیر است:

 • دیابت
 • سندرم متابولیک
 • کم کاری تیروئید
 • بیماری کلیوی
 • داروهای تجویزی خاص

پزشک ممکن است درمانی را به طور خاص با هدف کاهش تری گلیسیرید شما توصیه کند که شامل تغییرات سبک زندگی مانند رژیم غذایی و ورزش و یا تجویز دارو می شود.

داروهایی مانند:

 • داروهای فیبرات
 • نیاسین
 • تجویز اسیدهای چرب امگا 310
چگونه می توانید از تری گلیسیرید بالا جلوگیری کنید یا آن را کاهش دهید؟

خبر خوب این است که می توانید اقداماتی را برای کاهش تری گلیسیرید انجام دهید.

تغییرات رژیم غذایی و سبک زندگی می تواند در کاهش تری گلیسیرید بسیار کمک کننده باشد.

برای حفظ تری گلیسیرید و کلسترول در محدوده سالم:

 • هر روز حداقل 30 دقیقه فعالیت بدنی داشته باشید.
 • از یک رژیم غذایی سالم برای قلب با چربی های ناسالم کمتر و قندهای ساده (کربوهیدرات ها) و فیبر بیشتر استفاده کنید.
 • فشار خون بالا و دیابت را مدیریت کنید.
 • مصرف الکل را کاهش دهید.
 • به اندازه کافی بخوابید.
 • وزن خود را (در صورت نیاز) کاهش دهید و وزن سالم را حفظ کنید.
 • استرس را مدیریت کنید.
 • سیگار را ترک کنید.

08/08/23

عضویت در خبرنامه