درمان شل شدن پوست بعد از لاغری

در این مقاله میخوانیم …

درمان شل شدن پوست بدن بعد  از لاغری

 

چرا پوست بدن شل میشود ؟ چرا بعد از لاغری دچار افتادگی پوست میشویم ؟ احتمالا این مسئله ایست که خیلی از افرادی که کاهش وزن داشته اند با  آن درگیرند . علت اصلی شل شدن و افتادگی پوست کشیدگی بیش از حد پوست تا نقطه ایست که پوست نمیتواند به نقطه اولیه بازگردد . در اینجا دو مشکل اصلی وجود دارد که کلاژن و الاستین میباشد ، دو پروتئین اصلی پوست و بافت همبند .

با شنیدن این حرف سوال تقریبا همه افراد این است که خب حالا باید کلاژن بیشتری بخوریم ؟ اما پاسخ این است که این مشکل قاعدتا از کمبود مصرف کلاژن حاصل نشده که با مصرف بیشتر کلاژن به صورت خواراکی برطرف شود.

چه عواملی باعث افتادگی پوست میشوند

عوامل مختلفی میتوانند باعث افتادگی و تخریب بافت پوست شوند عواملی مثل ؛ افزایش سن و پیری ، کاهش وزن های زیاد ، بودن بیش از حد در معرض آفتاب ، سیگار کشیدن ، دیابت و مقاومت به انسولین ، بارداری ، استرس بیش از حد و … . که در ادامه به هرکدام به صورت جداگانه میپردازیم . خاطر نشان میکنم که در این پروسه یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین عوامل ، عوامل هورمونیست .

عوامل هورمونی در افتادگی و شل شدن پوست

cortisol

در کل شما دو دسته هورمون دارید ، آنهایی که باعث تولید و افزایش پروتئین ها ( که در اینجا الاستین و کلاژن مد نظر ماست ) و آنهایی که باعث تخریب و از بین رفتن پروتئین ها میشوند . یکی از اصلی ترین هورمون هایی که در عمل تخریب پروتئین ها نقش دارد ، کرتیزول میباشد . کرتیزول یک هورمون کاتابولیک است و باعث شکسته شدن بافت ها میشود . در مقابل شما هورمون هایی دارید که باعث سنتز پروتئین ها شده که از مهمترین آنها میتوان به هورمون رشد اشاره کرد .

راهکارها و درمان افتاگی و شل شدن پوست

 • همانطور که گفتیم هورمون رشد میتواند به ساخت و سنتز کلاژن و الاستین کمک کند ، پس به نظر میرسد یکی از راه های بهبود وضعیت پوست ، افزایش هورمون رشد باشد . اما چگونه میتوان هورمون رشد را افزایش داد ؟
 • exercise

یکی از تاثیرگذار ترین فاکتورها بر ترشح هورمون رشد ، تمرینات با شدت بالا میباشد . توجه و تمرکز شما باید بر شدت تمرین باشد چرا که عاملی که این هورمون را تحت تاثیر قرار میدهد شدت است . تمرینات HIIT و یا تمرینات مقاومتی با شدت بالا نمونه خوبی از این تمرین ها هستند .

مورد بعدی رژیم های کم کربوهیدرات مثل رژیم های کتوژنیک ، اتکینز و … میباشد .

خواب ، از جمله عوامل بسیار مهم برای ترشح هورمون رشد است . هم کیفیت و کمیت خواب ( و هم بودن در ریتم صحیح شبانه روزی برای خواب ) ، هر دو بر میزان ترشح هورمون رشد موثرند .

insulin

 • هورمون آنابولیک بعدی هورمون انسولین میباشد . انسولین میتواند باعث تولید الاستین جدید شود . در افراد دیابتی که مقاومت به انسولین دارند ، انسولین نمیتواند وارد سلول شود و آثار خود را اعمال کند و این عاملیست که مشکل ساز میشود . که برای حل این مشکل باید به رفع مشکل دیابت پرداخت . از جمله درمان های ساده برای افراد دیابتی ، رژیم غذایی صحیح ( همچنین رژیم هایی مثل کتوژنیک ، فستینگ و … میتوانند موثر باشند ) و ورزش منظم به صورت ترکیبی از تمرینات هوازی و قدرتی میباشد که باید به درستی و دقیق طراحی گردد .

یکی دیگر از مشکلات به همراه مقاومت به انسولین بلاک شدن دریافت مواد مغذی از جمله آمینو اسیدها میباشد ، که اجازه دریافت دریافت اسید ها را نمیدهد و در صورت نبودن اسید آمینه در دسترس پروتئین جدیدی هم ساخته نمیشود ( از جمله الاستین ) .

 • ورزش و تمرین . با ورزش میتوانید ، باعث رگ زایی شوید که میتواند باعث افزایش جریان خون و متعاقبا دستیابی بیشتر به مواد مغذی شود . همچنین با ورزش عضلات شما هایپرتروفی میشوند و میتوانند این فضای خالی به جود آمده ناشی از کاهش چربی ها را در زیر پوست تا حدودی جبران کند .
 • fasting
 • مورد بعدی رژیم های غذاییست . در رابطه با رژیم کتوژنیک و رژیم های پر چرب و مزایای آنها پیشتر صحبت شد . حالا میخواهیم به رژیم فستینگ بپردازیم . به این منظور فستینگ های طولانی مدت میتواند موثر تر باشند . زیرا فستینگ های طولانی مدت میتوانند باعث اتوفاژی شوند ( اتوفاژی یعنی پاکسازی پروتئین های پیر که عملکرد خود را از دست داده اند ، با پاکسازی پروتئین های پیر و از کار افتاده ، پروتئین های جدید جای آنها را میگیرند . ) . مثلا در افراد دیابتی که گلوکز به دلیل مقاومت به انسولین نمیتواند وارد سلول شود و در خارج سلول تجمع میابد ، میتواند به پروتئین متصل شده و آنها را از دسترس خارج میکند و در واقع آنها را گلیکوزیله میکند . اگر این گلوکز به پروتئین های الاستین و کلاژن بچسبد میتواند باعث تخریب آنها شده که میتواند باعث اختلال در ساختار پوست شود . د راین حالت رژیم فستینگ ، خصوصا فستینگ های طولانی مدت میتواند باعث از بین رفتن پروتئین های مختل شده و ساخت پروتئین های جدید و سالم شود .

آفتاب ، تابش نور آفتاب بر پوست میتواند برای آن مفید باشد اما فراموش نکنید که تابش بیش از حد نور آفتاب ( تا جایی که باعث آفتاب سوختگی شود ) میتواند باری پوست مضر باشد .

کوفاکتور های مهم در ساخت الاستین

vitamine A

 • ویتامین A ، که نوع رتینول مد نظر ماست و فقط از منابع حیوانی به دست می آید مثل زرده تخم مرغ ، روغن کبد ماهی ، ماهی های چرب ، کره و … . ویتامین A یکی از کوفاکتور های مهم برای ساخت الاستین است . درواقع تمامی ویتامین های محلول در چربی برای سلامت پوست شما مهم و حیاتی هستند و به همین دلیل است که رژیم های بسیار کم چرب باعث کاهش شادابی و نشاط و همپنین چروکیدگی پوست شما میشوند . در مطالعه ای رژیمی تحت عنوان رژیم پروتئین ایده آل به آزمون شوندگان داده شد ، که مشابه به رژیم کتوژنیک بود با این تفاوت که در رژیم کتوژنیک میزان دریافت چربی بالاست و میزان پروتئین در حد متوسط تا پایین است اما در این رژیم علاوه بر کربوهیدرات سطوح چربی دریافتی نیز پایین بود و دریافت پروتئین بسیار بالا بود . در انتهای مداخله ، مشاهده شد که افراد پوستی پیر تر و چروکیده تر داشتند و سلامت پوست آنها کاملا در خطر بود .
 • iron
 • کوفاکتور بسیار مهم بعدی ، آهن است . البته آهن هم ، که فراهمی زیستی آن بیشتر است و در منابع حیوانی مثل گوشت قرمز یا هر نوع گوشت دیگری ،صدف ، غذاهای دریایی و … یافت میشود . توجه داشته باشید که آهن هم در غذاهای گیاهی یافت نمیشود . مکمل های آهن هم معمولا نوع غیر هم ( مثلا فروس ) آن میباشند . همچنین استفاده از مکمل های آهن غیر هم میتواند دارای عوارض جانبی مثل تهوع ، استفراغ ، مشکلات روده ای و … را به همراه داشته باشد . البته در سالهای اخیر مکمل آهن هم نیز به بازار ارائه شده است . شما برای دستیابی به آهن هم و رتینول به منابع حیوانی ( با مقداری چربی ) نیاز دارید .
 • vitamin C
 • کوفاکتور بسیار مهم بعدی ویتامین C میباشد . شما باید این ویتامین C را از منابع غذایی بدست بیاورید . جالب است بدانید sauerkraut یا همان کلم ترش ( البته از متفاوت از کلم ترش میباشد ) یک منبع بسیار غنی از ویتامین C میباشد . انواع توت ها ، انواع توت ها ، سبزیجات ، میوه ها و … از دیگر منابع سرشار از پروتئین هستند .

 

 

13/03/23

عضویت در خبرنامه