تمرین فانکشنال فیتنس

در این مقاله میخوانیم …

معضل چاقی و افزایش وزن که اکنون در بسیاری از کشورها مانند کشور ما وجود دارد باعث شده افراد برای جلوگیری از ابتلا به عوارض چاقی به سمت ورزش ترغیب شوند. خوشبختانه همسو با این احساس نیاز رشته های ورزشی توسعه و گسترش چشمگیری داشته اند.

امروزه ورزش ها فارغ از جنسیت انتخاب می شوند، برای مثال اگر تا پیش از  این بدنسازی به عنوان یک ورزش مردانه به شمار می آمد حالا بانوان نیز در این رشته ورزشی بیشتر دیده می شوند. در کنار این تمایل، توجه به ورزش هایی که قبل از این کمتر دیده می شدند نیز بیشتر شده است.

ورزش فانکشنال که شاید نام آن را کمتر شنیده باشید برای ورزشکارانی مناسب است که می خواهند عملکرد بهتری داشته باشند.

 

فانکشنال چیست؟

فانکشنال نوعی تمرین است که زندگی روزمره شما را پشتیبانی می کند. این تمرینات شامل حرکاتی مانند راه رفتن، هل دادن، کشیدن، خم شدن، چمباتمه زدن است. این تمرینات باعث بهبود قدرت عملکردیتان میشود،تمرین فانکشنال نوعی تمرین است که به صراحت برای عملکرد بهتر در هنگام انجام وظایف روزمره طراحی شده است. این کارها ممکن است شامل قرار دادن یک جسم سنگین روی یک قفسه بلند، خم شدن برای برداشتن چیزی از روی زمین، یا بالا و پایین رفتن از پله ها باشد.به فانکشنال به عنوان به حداکثر رساندن زمان تمرین برای آسان کردن زندگی روزمره فکر کنید ودر نتیجه آن، در برابر صدمات معمولی مثل رگ به رگ شدن مچ پا یا گرفتگی کمر در امان خواهید بود.

با فانکشنال به عنوان بخشی از یک روال تمرینی منظم، می‌توانید با خیال راحت‌تر از فعالیت های روزانه، مانند خرید،نگهداری کودک، یا سفر سالانه  خود با نگرانی کمتر در مورد آسیب‌های روزمره لذت ببرید.

فانکشنال ورزشی است که در همه ما ریشه دارد

فواید فانکشنال فیتنس

  • بهبود راندمان حرکتی
  •  بهبود فیزیک بدنی
  • بهبود هماهنگی و تحرک عضلانی
  • افزایش کالری سوزی
  • بهبود ظرفیت هوازی
  • افزایش توده عضلانی بدون چربی

 

تاثیرات تمرینات فانکشنال روی کاهش وزن

در یک جلسه از تمرینات فانکشنال چیزی حدود 5 تا 10 تمرین مختلف داده میشود که به بهبود عملکرد و هماهنگی عصب و عضله کمک میکند و فرد میتواند با افزایش دادن درصد عضله بدن خود به بالا بردن متابولیسم خود کمک کند و در این روند چربی سوزی، به صورت کاملا غیره منتظره ای برای فرد اتفاق میافتد.

روشهای مختلفی در طراحی تمرینات فانکشنال وجود دارد که میتوانید به صورت منظم، روزانه انجام داد . با این روش تمرینی میتوانید، تعادل و  قدرت را دربرنامه تمرینی خود قرار دهید و به بهبود و سلامتی جسمانی خود کمک کنید.

 

آیا با فانکشنال فیتنس می شود عضله سازی کرد؟

فانکشنال از تمامی گروه های عضلانی کمک میگیرد اگر چه هدف بدست آوردن حجم عضلانی نیست ولی این تمرینات با بکارگیری تمام گروه های عضلانی که اصل اضافه بار آنها وزن بدن است باعث بازسازی عضلات میشود.

 

انواع تمرینات فانکشنال

اسکوات

 

شنا

 

پلانک

 

انواع پرش ها

 

برپی

 

انواع چرخش‌ها

 

انواع فشار

 

تفاوت کراس فیت و تمرینات فانکشنال

کراس فیت یک ورزش پرطرفدار است  که شامل تمرینات مختلفی همچون وزنه برداری و ژیمناستیک است. در  تمرینات فانکشنال  افراد بدون داشتن هیچ پیش زمینه ورزشی میتوانند این تمرینات رو اغاز کنند بنابراین این دو باهم شباهت‌های زیادی دارند اما هدف و دامنه حرکتی آن‌ها باهم متفاوت است.

 

تفاوت بدنساری با تمرینات فانکشنال

باید گفت از نظر ریشه حرکتی این دو ورزش یکی هستند اما نظم و دسته بندی متفاوتی دارند.در بدنسازی تمرکز بر حجم عضلات است و افزایش و سنگینی وزنه ها باعث پاره شدن تار های نازک عضله شده و افزایش حجم عضلات را به همراه خواهد داشت و همچنین تفاوت در نغذیه و  میزان پروتئین .و کالری دریافتی وجود دارد البته که رژیم هر دو ( بدنسازی و فانکشنال)  یکی هستند ولی ورشکاران بدنساز در فرایند عضله سازی و افزایش حجم، مقداره زیادی پروتئین و مکمل دریافت می کنند حال انکه ورزشکاران فانکشنال با توجه به سوخت ساز و فرم بدن میزان مصرف پروتیین رو تعین میکنند.

06/11/23

عضویت در خبرنامه